+90 444 7 618 [email protected]

Balık Unu Ve Yağ Tesisleri

Balık Pompası, balıkları  verimli ve güvenli bir şekilde taşımayı kolaylaştırır. Saat başına 10 tona kadar çıkabilir, bu da işçilik maliyetlerini düşürür. Damsan Balık Pompası, endüstri standardıdır ve dünya çapında ticari su ürünleri yetiştiriciliği taleplerinde kullanılır.

Birçok işletme ve atık su arıtma tesisleri saldıkları kokular ile çevredeki yerleşim alanlarında rahatsızlık oluşturmaktadır.Koku Filtreleri sudaki ve buhardaki kötü koku ayrıştırılarak kokunun giderilmesini sağlar.

Büyük balıkların rahatlıkla işlenebilmesine olanak sağlar, Balıkları parçalayarak küçük parçacıklar haline getirir.Küçük Parçacıkları Pişirici ve pres rahatlıkla işleyebilir.

Balık unu Soğutucuda soğutulduktan  sonra  paketleme bölümüne geçer Paketleme Makinaları işe balık un’u manuel olarak torbalanır.

Pres, pişirilen balıktaki su, yağ ve kuru maddeyi ayrıştırmakta kullanılır. 20 ile 100 ton balık/gün kapasite aralığında üretilmektedir. Çift milli, akuple redüktörlü ve invertör ile kademesiz hiz ayarlanır. Presten alınan kuru madde kurutucuya, pres suyu ise dekantör ve seperatöre gönderilir.

 

Tesise gelen balık ve balık atıklarının preste sıkılma işleminden önce pişirilmesini sağlamaktadır. 90 ile 100 C0 su buharı ile Pişirici makinesinde pişirilmektedir. Pişen üründen ağın ayrıştırılmasında verimlilik artmaktadır. Her gelen ürüne göre pişirme sıcaklığı ve pişiricide kalma süresi değişmektedir.

Pişirici Makinesi ;  Ana gövde, İç taşıyıcı helezon tek mil, su buharı dış gövde ve iç mil ısıtma sistemi, Helezon yaprakları iç buhar sistemi, hareket sistemi, ürün giriş ve çıkış bölümleri, Motor ve rediktör den oluşmaktadır.

Kapasite : 50ton/ gün ile 1000 ton/ gün kapasiteli makine imalatı yapılmaktadır.

Balık Yağ presinde sıkma işleminden sonra oluşan kekin kurutulması işlemini sağlamaktadır.

Kek; Preste sıkma işlemi sonucunda ortalama %55 nemli ve 70-80 derece sıcaklık ile çıkmaktadır.

Balık Unu kurutucusu İçerisinde serpantin olan su buharı ile yüksek sıcaklıklar ile kurutma işlemini yapmaktadır. İçerisinden geçen kekin kontrollü şekilde kurumusanı sağlamaktadır. Hız ve sıcaklık kontrolü bulunmaktadır. Kurutucudan çıkan ürün ortalama %8 ile % 12 nem seviyelerine indirilmektedir.

Balık unu soğutucu, balık unun kurutucudan çıktıktan sonra soğutulması işlemini sağlamaktadır.

Değişik kapasitelere göre imalatı yapılmaktadır.

Makine Ana soğutma gövdesi, Torbalı filtre ve Emiş fanından oluşmaktadır.

Makine içerisine giren sıcak un fan ile içerisinden sıcak hava emiler yapılmaktadır. Torbalı filtreler soğutma işlemi sırasında toz zerreciklerinin tutulmasını sağlamaktadır.

Soğutma işlemi sonrası ürün paketlenmek üzere paketleme makinesine taşıyıcılar ile taşınmaktadır.

Detaylı Bilgi İsteyin:

İletişim

Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için lütfen bize sorularınızı, yorumlarınızı ve önerilerinizi göndermekten çekinmeyin. Her e-postayı okuyoruz ve sizin fikirleriniz önemsiyoruz.

Adres : Bafra OSB.Doğankaya Mah. 1.Cad. No:10 Samsun/Bafra

Telefon: 444 7 618
Fax: 0362 577 72 61

Çalışma Saatlerimiz  8:30 – 18:30 Pazartesi-Cuma, 8:30 – 13:00 Cumartesi arasındadır.

anasayfa   ürünlerimiz     hakkımızda    iletişim     Gİzlilik     sözleşme

 Bafra Organize Sanayi Bölgesi 1.Cadde, 55400

Bafra/Samsun, Türkiye